piątek, 16 marca 2018

POWROTY NA KRESY

2015.08.18 19:42:33

wrzesień 2000
     
W Polsce „Rok Reymontowski”, a my w drodze na Wschód od Zachodu.  To III. Konkurs Recytatorski organizowany przez „Klub Złoczowski”. W poprzednich latach 1998 i 1999 – konkursy odbywały się pod hasłami: „Rok Mickiewicza” i „Rok Słowackiego”. Teraz w  „Roku Rejmontowskim” zaproponowaliśmy poetów związanych z Kresami: Fredro, Goszczyński, Staff, Makuszyński, Wierzyński, Konopnicka, Bełza, Chciuk no i Herbert. Czy nie za wiele? i czy nie za trudne?, a no zobaczymy. Dostali zestaw wierszy, sami wybiorą.
     
Jak dotychczas towarzyszą nam aktorzy scen krakowskich, jako jurorzy. Nagrodą jest zaproszenie najlepszych do Krakowa, na seminarium „Potrzeby kulturalne dzieci polskich na wschodzie” –organizowane przez Centrum Młodzieży im H. Jordana. Laureaci na seminarium zaprezentują swoje umiejętności.
     
Przesłuchania odbyły się w Mościskach , Borysławiu, Nadwórnej, Kamieńcu Podolskim i w Złoczowie. Niestety nie robiłem notatek, a pamięć jest zawodna, więc ograniczę się do krótkiej oceny konkursu. Niestety wszędzie poziom był niski i niskie oceny. I. miejsc nie przyznano. Może za duże wymagania? No cóż, przyjęli to z pokorą. Do Krakowa zaproszona została młodzież z II. lokatami, a że to „Rok Reymontowski, fragmenty Chłopów i Ziemi Obiecanej czytał aktor z Krakowa Tomasz Poźniak.
     
Z okazji „Roku Rejmontowskiego” organizacjom polskim przekazano kasety z nagraniami filmu „Chłopi” a czy to zostanie należycie wykorzystane? Nie wiadomo. Taki tu zwyczaj, że otrzymywane od Konsulatu RP we Lwowie, czy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” sprzęt audiowizualny (telewizory i kasety wideo dla młodzieży szkolnej) trafia w prywatne ręce, więc z oglądaniem przez szersze gremium będą trudności.


komentarze: 2 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz