piątek, 16 marca 2018

Powroty na Kresy

2015.09.05 20:25:41

Maj 2003

15 – 17 maja 2003 r. to już VI Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej. Temat: Skamandryci. Zmagania konkursowe będzie oceniało jury w składzie: przewodnicząca Zinajda Zagner-Jakimiec – aktorka, Zofia Pogudz – muzykolog, Roman Maćkówka – prezes „Klubu Złoczowskiego”, Władysław Skwirut – wykładowca Wydz. Muz. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Elżbieta Mach – były zastępca dyrektora Teatru Ludowego w Krakowie. Mecenat sprawuje Gmina Kraków, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska Oddział w Krakowie, organizator „Klub Złoczowski” z siedzibą w Krakowie.
Przesłuchania uczestników konkursu odbędą się: 15.05.2003 (czwartek) godz. 14.00 – Szkoła Polska w Mościskach, dla młodzieży z regionu Przygranicznego; 15.05.2003 (czwartek) godz. 17.00 – Szkoła Średnia nr 3 w Stanisławowie, dla młodzieży z regionu Przykarpackiego, Pokucia i Zakarpacia; 16.05.2003 (sobota) godz. 9.00 Szkoła Średnia nr 3 w Złoczowie, dla młodzieży z regionu Tarnopolskiego i Chmielnickiego - o godz. 11.00 przywidziany jest finał konkursu, występy laureatów i program artystyczny. Do Mościsk ruszamy 15 maja wczesnym rankiem. W autokarze sennie. Jesteśmy na granicy. Odprawy celne odbyły się bez długiego wyczekiwania. Jesteśmy już w Szagini po stronie ukraińskiej. Stąd do szkoły w Mościskach bardzo blisko. Szkołę zbudowano i wyposażono ze środków finansowych Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wita nas pani dyr. Teresa Teterycz. Obecni są: Kurator Wydziału Oświaty Osyp Haczak i inspektor Anna Stecyna. Ze Lwowa przyjechała przedstawicielka Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, poetka i dziennikarka Krystyna Angielska.

Do konkursu zgłosiło się 23. uczestniczek i uczestników z Użgorodu, Borysławia, Strzelczysk i Mościsk, W kategorii do lat 14 przyznano: I miejsce Annie Majchrowicz z Mościsk – J. Tuwim „Nauka”; II miejsce ex aequo Iwonie Bałuch z Mościsk – J. Tuwim „Bambo” i Markowi Kuzykowi z Borysławia – A. Słonimski „Ojczyzna”; III miejsce Olkowi Solarowi z Borysławia – L. Staff „Mowa Ojczysta”. W kategorii od lat 14 przyznano: I miejsce Juliannie Melniczuk z Użgorodu – J. Lechoń „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczy główne”; II miejsce ex aequo Natalii Dyptan z Borysławia – J. Tuwim „Kwiaty Polskie” i Elżbiecie Solibie z Mościsk – J. Lechoń „Spotkania”.
Jeszcze tego samego dnia ruszam na nocleg do Stanisławowa, gdzie zgłoszono 60. uczestników ze Stanisławowa, Kałusza, Kołomyi, Nadwórnej, Doliny, Cieniawy, Bohorodczan i Otynii.
Przesłuchania odbywają się w Szkoły Średniej nr 3. Zainteresowanie konkursem bardzo duże. Na sali około 150 osób (nauczyciele, opiekunowie i rodzice) Wszystkich powitała Dyrektor Swietłana Dołgowa. Szybko i sprawnie przeprowadzono konkurs. Podziękowania należą się prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. F.Karpińskiego p. Wandzie Siergiejewej. Zainteresowanie bardzo duże, około 150 widzów. Wszystkich powitała Dyrektor Swietłana Dołgowa. W grupie do lat 14 przyznano: I miejsce Janinie Kisielowej ze Stanisławowa – J. Tuwim „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”; II miejsce ex aequo Tatianie Salij ze Stanisławowa – J. Tuwim „Lokomotywa”, Anastazji Atamańczuk z Kałusza – J. Tuwim „Ptasie Radio” i Oli Bodnar z Doliny – J. Lechoń „Matka Boska Częstochowska” W grupie od lat 14 przyznano: I miejsce Romanowi Nosan z Kałusza – J. Lechoń „Hymn Polaków na Obczyźnie”; II miejsce ex aequo Lesi Proń z Kałusza – J. Lechoń „Spotkanie” i Julii Bezdil ze Stanisławowa – J. Lechoń „Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczy główne”; III miejsce Irenie Nadgar z Bohorodczan – A. Słonimski „Smutno mi Panie” Specjalne wyróżnienie zdobyła Julia Siemianow z Nadwórnej za poezję śpiewaną – J. Lechoń „Nokturn”. Sama napisała muzykę do wiersza i akompaniując sobie na gitarze wyśpiewała tekst pełen nostalgii. Jury miało bardzo duże trudności w ustaleniu kolejności miejsc oraz wyróżnień, ponieważ uczestnicy prezentowali wyrównany poziom. Jury było zgodne jednak w ocenach pierwszych miejsc, a mała Janina Kisielowa była wprost bezkonkurencyjna. Znakomita interpretacja i aktorstwo wręcz zauroczyło jurorów.

17.05.2003 – Złoczów

Szkoła Średnia nr 3, dyrektor szkoły Wasyl Lubieniecki przywitał serdecznie delegację z Oławy, Krakowa oraz licznie zgromadzoną młodzież i osoby dorosłe. Obecni byli przedstawiciele miasta Złoczowa – Mer IlliaTymkiw, Sekretarz Miasta Mirosława Babińska, przedstawiciel Ośrodka Kultury Wasyl Turdiu oraz Burmistrz Miasta Oławy (miasta partnerskiego) Franciszek Październik z delegacją z Oławy, zaś z Krakowa przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, „Klubu Złoczowskiego” i Radia Kraków. Przed konkursem wystąpiła złoczowska młodzież. Przedstawiła własny program artystyczny składający się z ukraińskich i polskich piosenek. Uroczystego otwarcia konkursu dokonali burmistrzowie Złoczowa i Oławy oraz Prezes „Klubu Złoczowskiego. Burmistrz Oławy przekazał szkole komputer z kompletnym oprzyrządowaniem. Rozpoczęło się przesłuchanie młodzieży z Krzemieńca, Kamieńca Podolskiego, Czortkowa, Brodów i Złoczowa – 40 osób.

W grupie do lat 14 przyznano: I miejsce ex aequo Andrzejowi Dediu z Krzemieńca – J. Tuwim „Kwiaty Polskie” i Nadii Pawłowej z Kamieńca Podolskiego – J. Tuwim „Nauka”; II miejsce ex aequo Janinie Kozaczenko z Czortkowa – J. Tuwim „Nauka” i Tani Czerneckiej z Kamieńca Podolskiego – J. Tuwim „Ptasie Radio” W grupie od lat 14 przyznano: I miejsce ex aequo Andrzejowi Rozowskiemu z Kamieńca Podolskiego – J. Tuwim „Colloquium niedzielne na ulicy” i Oli Szakalskiej ze Złoczowa – J. Lechoń „Jacek Malczewski”; II miejsce ex aequo Irenie Brunda z Czortkowa – J. Tuwim „Przebaczenie” i Władysławowi Rozowskiemu z Kamieńca Podolskiego – J. Lechoń „Hymn Polaków na Obczyźnie”; III miejsce Ninie Kamniewej z Krzemieńca – J.Lechoń „Piłsudski” Po zakończeniu konkursu wystąpiła aktorka Zinajda Zagner-Jakimiec w recitalu „Jutro będzie lepiej” J. Tuwima. Był to fragment kabaretonu złożony z wierszy i piosenek. Akompaniował Władysław Skwirut oraz zespół muzyczny „Promyki Krakowa” pod kierownictwem Romy Krzemień. Na finał przybył proboszcz parafii złoczowskiej ks. Leszek Pankowski. Młodzież otrzymała na pamiątkę zdjęcia ołtarza kościoła złoczowskiego.W finale konkursu wystąpili laureaci z Mościsk, Stanisławowa i Złoczowa – 9 osób. I miejsce zdobył Andrzej Rozowski z Kamieńca Podolskiego – prowadzący nauczyciel mgr Ewa Link; II miejsce ex aequo Ola Szakalska ze Złoczowa – przygotowała się indywidualnie, i Julianna Melniczuk z Użgorodu – prowadzący nauczyciel mgr Anna Teresa Górzyńska; III miejsce Julia Siemianow z Nadwórnej. W sumie w konkursu uczestniczyło 113 osób. Według kart zgłoszeń było więcej, ale młodzież złoczowska pojechała do Lwowa, na konkurs poezji Marii Konopnickiej. Terminy i warunki konkursu przekazano szkołom już w listopadzie 2002 r. Szkoda, że organizatorzy ze Lwowa nie dali szansy młodzieży złoczowskiej wzięcia udziału w obu konkursach. Konkursy można było zaplanować w nienakładających się terminach.

Laureaci I miejsca w kategorii do 14 lat i powyżej 14 lat otrzymali dyktafony wysokiej klasy i jak w latach ubiegłych, zaproszeni zostali na tygodniowe warsztaty teatralne do Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. Sponsorami nagród byli: BRUK-BET z Niecieczy – Główny sponsor, Federacja Gmin i Powiatów Małopolski, Wydawnictwa Universitas, ZNAK, BUMA – SYSTEM SA, Radio Kraków SA oraz Urząd Miasta Oławy i „Klub Złoczowski”. My pozostajemy w Złoczowie jeszcze następnego dnia. Wcześniej do mnie do Krakowa zadzwonił Konsul RP we Lwowie p. Maluchnik i prosił o powiadomienie go kiedy będę Złoczowie, bo chce ze mną pojechać do Brodów do przewodniczącego administracji rejonowej w sprawie przyspieszenia przeciągających się uzgodnień projektu pomnika w Hucie Pieniackiej. W przyszłym roku 28 lutego przypada 60 rocznica tragicznych wydarzeń w tej wsi. Potomkowie ofiar należą do „Klubu Złoczowskiego”, którego jestem prezesem. Jestem upoważniony do kontaktów i współpracy z konsulatem RP we Lwowie i z Radą Ochrony Pamięci i Męczeństwa Narodu Polskiego. Zadzwoniłem, że jestem w Złoczowie. Konsul przyjechał po mnie do Złoczowa i jedziemy do Brodów. W Brodach nie ma przewodniczącego, wyjechał na jakieś spotkanie. Trudno pojedziemy do Huty Pieniackiej, a w drodze powrotnej wstąpiliśmy ponownie do Brodów. Niestety dalej nie ma go. Sekretarka mówi, że nie wiadomo kiedy wróci, bo jest na jakimś przyjęciu, a potem wiadomo będzie miał trudności ha, ha. Wróciliśmy do Złoczowa i konsul pojechał do Lwowa. Tak się skończył wyjazd do Brodów. A ja myślę, że przewodniczący po prostu wymigał, bo władze Lwowa nie zaakceptowały spotkania. O tym kto i kiedy się spotyka w tak drażliwej sprawie decydują władze Lwowa.

Kraków, listopad 2003

To kolejne warsztaty teatralne organizowane w Krakowie. Wcześniej organizowane były w Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana w Krakowie i w Dworku Białoprądnickim. III Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Młoda Scena” odbyły się w dniach 3 – 9 listopada 2003 r. w Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana w Krakowie. się międzynarodowe warsztaty teatralne „Młoda Scena”, których organizatorem jest Ośrodek Edukacji Kulturalnej Dzieci Polskich na Wschodzie. Na warsztaty zaproszona została polska młodzież z Białorusi, Słowacji i Ukrainy, a także finaliści konkursu poezji i prozy polskiej – Złoczów 2003: Ola Szakalska ze Złoczowa, Julia Siemianów z Nadwórnej i Andrzej Razowski z Kamieńca Podolskiego. Z powodu kłopotów paszportowych nie przyjechała Julia Melniczuk z Użgorodu. W czasie pobytu w Krakowie, oprócz warsztatów teatralnych, młodzież miała możliwość zaznajomienia się z zabytkami naszego miasta oraz nawiązania kontaktów z krakowskimi rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, pójścia do teatru, bezpośredniego spotkania z aktorami oraz zwiedzenia Kopalni Soli w Wieliczce, a także odwiedzenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, które w 2003 roku konsekrował Papież Jan Paweł II. W ostatnim dniu młodzież uczestniczyła w Krakowskim Salonie Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Artystki, Monika Jakowczuk z Teatru Starego i Karina Seweryn z Teatru Powszechnego w Warszawie, czytały poezję Emily Dickinson. Krakowski Salon Poezji, odbywający się w każdą niedzielę, stał się bardzo popularnym spotkaniem z wielką poezją czytaną przez aktorów, którym towarzyszą występy muzyków. Jest także formą działalności edukacyjnej i łączy różne pokolenia miłośników pięknego słowa. Ponieważ Salon odbywa się w zabytkowym wnętrzu – foyer Teatru Słowackiego – specjalnie dla uczestników warsztatów udostępniono do zwiedzania salę widowiskową, a Anna Dymna – znana aktorka filmowa i teatralna – inicjatorka tego Salonu – przez dłuższą chwilę rozmawiała z młodzieżą, rozdając także autografy.
Za udział w warsztatach pięknie podziękowali: Andrzej Razowski z Kamieńca Podolskiego: Jestem bardzo zadowolony z warsztatów. Bardzo dużo dają zajęcia warsztatowe, ćwiczenia, wyjścia do teatrów, obejrzenie prawdziwej próby teatralnej. Bardzo dziękuję za zaproszenie. Jak przyjadę do domu, to będę już inaczej pracował, inaczej podchodził do recytacji, bo dużo się nauczyłem. Wycieczki też były wspaniałe. Zwiedziliśmy Wawel, kościoły. Wyżywienie też było znakomite. Dziękuję za wszystko; Julia Siemianow z Nadwórnej mówi, że bardzo podobały się przedstawienia, na które ich zaproszono do teatrów; Ola Szakalska ze Złoczowa, że podobał jej się Kraków, warsztaty i wszystko, i wszystko co dla nas przygotowano. Dziękuję. Przysłano też podziękowania listownie. Oto fragment listu Marii Siry z Kamieńca Podolskiego: Mam zaszczyt przedstawić swoją relację z seminarium, przeprowadzonego w Centrum Młodzieży im. dr H.Jordana w Krakowie tj. w dniach 7 – 12 kwietnia w Krakowie i 12 – 13 kwietnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Było to XII seminarium pt. „Potrzeby Kulturalne Dzieci Polskich na Wschodzie”, organizowane pod patronatem prezydenta miasta Krakowa.

W seminarium wzięło udział 90. Polek i Polaków z Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Czech, Węgier, Mołdawii i Ukrainy. To już kolejny rok jak Centrum Młodzieży zaprasza nauczycieli, pedagogów i animatorów kultury wraz z najlepszymi wychowankami. Jest to działanie w kierunku stworzenia młodej polskiej elity intelektualnej na Wschodzie. Przebieg Seminarium był bardzo bogaty i różnorodny. Obejmował warsztaty teatralne, jazzowe, plastyczne, przedszkolne i samorządowe oraz dyskusje, spotkania z polską młodzieżą i wystawę po konkursową. Uczestnicy Seminarium pożegnali się i rozjechali do rodzinnych miejsc. Z pewnością przekażą swoim rodakom wiedzę, którą zdobyli dzięki Seminarium. Każde kolejne Seminarium jest wynikiem przemyśleń nie tylko organizatorów, ale również uwag zgłaszanych przez uczestników, ażeby czas spędzony w Krakowie był jeszcze lepiej wykorzystany. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za możliwość spotkania się Polaków mieszkających poza granicami kraju, porównywania osiągnięć, wymiany doświadczeń oraz omówienia problemów z jakimi spotykają się w codziennej pracy. Jestem pełna podziwu dla wysokiego poziomu zajęć i profesjonalizmu osób prowadzących. Miejmy nadzieję, że za rok otrzymamy zaproszenie na XIII (z pewnością nie pechowe) Seminarium. Z poważaniem Maria Sira – laureatka pierwszej nagrody w Konkursie Recytacji Poezji i Prozy Polskiej w Kamieńcu Podolskim w 2002 roku.

Z Użgorodu też przysłano podziękowanie: Jestem Państwu ogromnie wdzięczna za możliwość uczestniczenia w warsztatach zorganizowanych przez Państwa w Krakowie.Wiele one mi dały. Mam nadzieję, że będą one pomocne w kolejnych moich osobistych spotkaniach z literaturą polską i pozwolą, oczywiście przy współpracy z nauczycielem, właściwie ją interpretować. Pobyt mój w Krakowie sprawił, że zafascynowałam się tym prastarym polskim grodem. Na pewno na zawsze pozostanie on w mej pamięci, jako wzruszające przeżycie. Jeszcze raz dziękuję. Łączę wyrazy szacunku – uczennica Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Ks. prof. Józefa Tischnera. Julianna Melniczu

Kraków, listopad 2003

To kolejne warsztaty teatralne organizowane w Krakowie. Wcześniej organizowane były w Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana w Krakowie i w Dworku Białoprądnickim.
III Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Młoda Scena” odbyły się w dniach 3 – 9 listopada 2003 r. w Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana w Krakowie. się międzynarodowe warsztaty teatralne „Młoda Scena”, których organizatorem jest Ośrodek Edukacji Kulturalnej Dzieci Polskich na Wschodzie. Na warsztaty zaproszona została polska młodzież z Białorusi, Słowacji i Ukrainy, a także finaliści konkursu poezji i prozy polskiej – Złoczów 2003: Ola Szakalska ze Złoczowa, Julia Siemianów z Nadwórnej i Andrzej Razowski z Kamieńca Podolskiego. Z powodu kłopotów paszportowych nie przyjechała Julia Melniczuk z Użgorodu. W czasie pobytu w Krakowie, oprócz warsztatów teatralnych, młodzież miała możliwość zaznajomienia się z zabytkami naszego miasta oraz nawiązania kontaktów z krakowskimi rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, pójścia do teatru, bezpośredniego spotkania z aktorami oraz zwiedzenia Kopalni Soli w Wieliczce, a także odwiedzenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, które w 2003 roku konsekrował Papież Jan Paweł II. W ostatnim dniu młodzież uczestniczyła w Krakowskim Salonie Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Artystki, Monika Jakowczuk z Teatru Starego i Karina Seweryn z Teatru Powszechnego w Warszawie, czytały poezję Emily Dickinson. Krakowski Salon Poezji, odbywający się w każdą niedzielę, stał się bardzo popularnym spotkaniem z wielką poezją czytaną przez aktorów, którym towarzyszą występy muzyków. Jest także formą działalności edukacyjnej i łączy różne pokolenia miłośników pięknego słowa. Ponieważ Salon odbywa się w zabytkowym wnętrzu – foyer Teatru Słowackiego – specjalnie dla uczestników warsztatów udostępniono do zwiedzania salę widowiskową, a Anna Dymna – znana aktorka filmowa i teatralna – inicjatorka tego Salonu – przez dłuższą chwilę rozmawiała z młodzieżą, rozdając także autografy.
Za udział w warsztatach pięknie podziękowali: Andrzej Razowski z Kamieńca Podolskiego: Jestem bardzo zadowolony z warsztatów. Bardzo dużo dają zajęcia warsztatowe, ćwiczenia, wyjścia do teatrów, obejrzenie prawdziwej próby teatralnej. Bardzo dziękuję za zaproszenie. Jak przyjadę do domu, to będę już inaczej pracował, inaczej podchodził do recytacji, bo dużo się nauczyłem. Wycieczki też były wspaniałe. Zwiedziliśmy Wawel, kościoły. Wyżywienie też było znakomite. Dziękuję za wszystko; Julia Siemianow z Nadwórnej mówi, że bardzo podobały się przedstawienia, na które ich zaproszono do teatrów; Ola Szakalska ze Złoczowa, że podobał jej się Kraków, warsztaty i wszystko, i wszystko co dla nas przygotowano. Dziękuję. Przysłano też podziękowania listownie. Oto fragment listu Marii Siry z Kamieńca Podolskiego: Mam zaszczyt przedstawić swoją relację z seminarium, przeprowadzonego w Centrum Młodzieży im. dr H.Jordana w Krakowie tj. w dniach 7 – 12 kwietnia w Krakowie i 12 – 13 kwietnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Było to XII seminarium pt. „Potrzeby Kulturalne Dzieci Polskich na Wschodzie”, organizowane pod patronatem prezydenta miasta Krakowa.W seminarium wzięło udział 90. Polek i Polaków z Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji, Czech, Węgier, Mołdawii i Ukrainy. To już kolejny rok jak Centrum Młodzieży zaprasza nauczycieli, pedagogów i animatorów kultury wraz z najlepszymi wychowankami. Jest to działanie w kierunku stworzenia młodej polskiej elity intelektualnej na Wschodzie. Przebieg Seminarium był bardzo bogaty i różnorodny. Obejmował warsztaty teatralne, jazzowe, plastyczne, przedszkolne i samorządowe oraz dyskusje, spotkania z polską młodzieżą i wystawę po konkursową. Uczestnicy Seminarium pożegnali się i rozjechali do rodzinnych miejsc.Z pewnością przekażą swoim rodakom wiedzę, którą zdobyli dzięki Seminarium. Każde kolejne Seminarium jest wynikiem przemyśleń nie tylko organizatorów, ale również uwag zgłaszanych przez uczestników, ażeby czas spędzony w Krakowie był jeszcze lepiej wykorzystany. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za możliwość spotkania się Polaków mieszkających poza granicami kraju, porównywania osiągnięć, wymiany doświadczeń oraz omówienia problemów z jakimi spotykają się w codziennej pracy. Jestem pełna podziwu dla wysokiego poziomu zajęć i profesjonalizmu osób prowadzących. Miejmy nadzieję, że za rok otrzymamy zaproszenie na XIII (z pewnością nie pechowe) Seminarium. Z poważaniem Maria Sira – laureatka pierwszej nagrody w Konkursie Recytacji Poezji i Prozy Polskiej w Kamieńcu Podolskim w 2002 roku.

Z Użgorodu też przysłano podziękowanie: Jestem Państwu ogromnie wdzięczna za możliwość uczestniczenia w warsztatach zorganizowanych przez Państwa w Krakowie.
Wiele one mi dały. Mam nadzieję, że będą one pomocne w kolejnych moich osobistych spotkaniach z literaturą polską i pozwolą, oczywiście przy współpracy z nauczycielem, właściwie ją interpretować.
Pobyt mój w Krakowie sprawił, że zafascynowałam się tym prastarym polskim grodem. Na pewno na zawsze pozostanie on w mej pamięci, jako wzruszające przeżycie. Jeszcze raz dziękuję. Łączę wyrazy szacunku – uczennica Polskiej Sobotnio-Niedzielnej Szkoły im. Ks. prof. Józefa Tischnera. Julianna Melniczu

komentarze: 0 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz